[LinuxFocus-icon]
<--  | Strona Główna  | Mapa Serwisu  | Indeks  | Szukaj

Nowości | Archiwum | Linki | O Nas
Ten dokument jest dostępny w następujących językach: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Russian  Turkce  Polish  

[Photo of the Author]
Katja Socher
<katja(at)linuxfocus.org>

O Autorze:

Katja jest redaktorem niemieckiej sekcji LinuxFocus. Jej zainteresowania to Tux, grafika komputerowa, film & fotografia, podróżowanie oraz morze. Jej strona domowa mieści się pod tym adresem.Tłumaczenie na język polski:
Mariusz Kozłowski <mariusz(at)linuxfocus.org>

Zawartość:

 

Tuxpaint: program do rysowania dla dzieci

[tux painting]

Notka:

Tuxpaint to program do rysowania (nie tylko) dla dzieci, dający mnóstwo zabawy i radości!

_________________ _________________ _________________

Kilka tygodni temu szukałam oprogramowania dla dzieci w internecie i przez przypadek znalazłam Tuxpaint, który wyglądał interesująco. Podczas instalacji możesz wybrać między różnymi językami więc jest duża szansa, że Twoj jezyk ojczysty i Twojego dziecka jest pośród nich co jest istotne jeśli chodzi o oprogramowanie dla dzieci. Instalacja przebiegła szybko i bezproblemowo. Wkrótce mogłam zacząć się bawić i gdy tylko zaczęłam zorientowałam się, że ciężko się od niego oderwać. :)
Nawet jeśli program wydaje się raczej prosty w porównaniu do innych programów do obróbki grafiki jak Gimp można w nim znaleźć dużo interesujących i prostych w użyciu elementów!
Po prostu kliknij na przycisk Paint i zacznij rysować. Możesz wybierać między wieloma różnymi pędzlami i farbami. Jeśli chcesz narysować linię naciśnij przycisk lines i kliknij przycisk kształtów pozwalających wybrać pomiędzy wieloma różnymi kształtami. Możesz nawet obracać i skalować kształty zanim się pokażą na rysunku.
Aby dodać tekst kliknij przycisk ABC, a następnie wybierz kolor i czcionkę. Tekst pojawiający się można przemieszczać myszką do póki nie zatwierdzisz jego położenia klawiszem "enter".
"Print" pozwala wydrukować rysunek.

[tux painting]


W przypadku, gdy nie spodobało Ci się to co właśnie narysowałeś masz możliwość cofnięcia kilku ostatnich zmian jak i ich powtórzenia. Możesz wyczyścić cały rysunek jeśli chcesz zacząć od nowa klikając przycisk "new" co powoduje pojawienie się nowego czystego obszaru roboczego.
Aby zapisać to nad czym pracujesz kliknij "save", a aby otworzyć istniejący już rysunek kliknij przycisk "open" i Tuxpaint pokazuje tobie galerię zachowanych obrazków.
Zdjęcia są przechowywane w katalogo ~/.tuxpaint/saved więc możesz skopiować je w inne miejsce zanim Twoje dziecko ponownie zmieni jego wspaniały rysunek słonia w drakulę.
Wszystko to brzmi wspaniele, prawda? Prawdziwymi zaletami jednak są właściwości takie jak stamp i magiczne przyciski!
Klikasz na magiczny przycisk i malujesz w kolorach tęczy, możesz dodawać gwiazdki do swoich zdjęć, dodawać tekst z opcją chalk, możesz rozmywać swoje zdjęcia i robić o wiele więcej!
Stamp to coś co w innych programach jest nazywane clipart'ami i jest tam naprawde wiele obrazków! Zmiana koloru spowoduje pojawienie się ich w tym właśnie kolorze. Możesz również zmieniać ich rozmiar jak i je obracać! Naprawdę byłam zaskoczona bardzo szeroką paletą obrazków dostarczanych razem z programem Tuxpaint!
Aby dodać swoje własne "stamp" z (lub bez) dźwięku potrzeba małego pliku png, który dodajemy do jednego z podkatalogów katalogu
tugdziejestzainstalowanytuxpaint/share/tuxpaint/stamps/, np.
/usr/local/share/tuxpaint/stamps/misc/symbols/shapes/mypicture.png
Dodatkowo możesz zapisać
/usr/local/share/tuxpaint/stamps/misc/symbols/shapes/mypicture.txt
aby otrzymać wyświetlający się tekst np. To jest mój obrazek. Jeśli chcesz dodać dźwięk do swojego obrazka będziesz również potrzebować pliku wav.
/usr/local/share/tuxpaint/stamps/misc/symbols/shapes/mypicture.wav.

Większości kliknięć przycisków towarzyszy dźwięk co powoduje pracę z tym programem jeszcze przyjemniejszą! Jak dotąd moimi ulobionymi dźwiękami są dźwiek przycisku tęczy i dźwięk samochodu gdy zaznaczamy opcje. Sam zdecyduj!

[tux painting]


Myślę, że dzieciom ten program się spodoba. Przynajmniej ja to uwielbiam, jakoże rysowanie z tym narzędziem to wielka frajda! Możemy nie tylko się bawić w rysowanie ale nawet przygotować bardzo dobrze wyglądające zaproszenia!

Już czas abyś sam spróbował i odkrył Tuxpaint!

Podziękowania dla ludzi z Newbreeds Software za implementację tak wspaniałego narzędzia!!!
Reszcie z Was chcę tylko powiedzieć:
Szczęśliweho Tux-malowania! :)

 

References

Możesz znaleźć i ściągnąć Tuxpaint na stronie: http://www.newbreedsoftware.com/tuxpaint/
Można tam również znaleźć "Rubber Stamps Collection".  

Dyskusja dotycząca tego artykułu

Komentarze do dyskusji:
 Strona talkback 

<--, powrót na stronę główną tego wydania

Strona prowadzona przez redakcję LinuxFocus
© Katja Socher, FDL
LinuxFocus.org
tłumaczenie:
en --> -- : Katja Socher <katja(at)linuxfocus.org>
en --> pl: Mariusz Kozłowski <mariusz(at)linuxfocus.org>

2004-03-07, generated by lfparser version 2.46